Pretraži sajt

Knjiga koja nas tera da iznova promislimo sopstvenu prošlost: „Crno jagnje i sivi soko“ u novom izdanju

16.
5.
2025.

Putopis koji je postao klasik evropske književnosti i hrabro svedočanstvo o duši Balkana

Postoje knjige koje nas osvoje pričom, stilom ili junacima. A onda su tu dela poput Crnog jagnjeta i sivog sokola, knjige koje nas razotkrivaju. I to ne kao čitaoce, već kao narod.

Najznačajnije delo legendarne britanske autorke Rebeke Vest Crno jagnje i sivi soko predstavlja monumentalni putopis o Jugoslaviji uoči Drugog svetskog rata, koji već više od osamdeset godina ne prestaje da intrigira, izaziva i osvetljava mračne kutke balkanske istorije. Napisana tokom višegodišnjeg putovanja autorke kroz tadašnju Kraljevinu Jugoslaviju, knjiga je mnogo više od beležaka sa zanimljivog putovanja – ona je intimni esej, politička analiza, kulturološka studija i književna meditacija u jednom.

Vestova je sa strašću, lucidnošću i empatijom opisivala balkanske narode, njihovu krvavu istoriju, religijske razlike, mitove, ponos i tragedije. Kosovska legenda u njenom narativu ne postaje samo srpska priča – već univerzalna slika jednog sveta koji ne ume da pobegne od svojih rana.

U vremenu kada se često pitamo ko smo i zašto smo takvi kakvi jesmo, Crno jagnje i sivi soko ostaje nezaobilazno štivo. Jer kako su svojevremeno napisali u The New Yorker-u, ova knjiga je „duhovna pobuna protiv XX veka“. A možda je danas i poziv da se sa sopstvenom prošlošću pomirimo, ali ne tako što ćemo je zaboraviti – već razumeti.

Neka vas vodi mudrost sivog sokola, ali ne zaboravite i nežnost crnog jagnjeta. Iznova otkrijte Balkan očima žene koja ga je iskreno volela i nabavite svoj primerak knjige Crno jagnje i sivi soko na sajtu vulkani.rs.

Trenutno nema komentara